Aбсолвентите от МУ-София и дарители на асоциация „Детско сърце“ подкрепиха Клиниката по детска кардиология на НКБ

На тържествена церемония в Националния дворец на културата абсолвентите от випуск 2025 г. на Медицинския факултет към Медицински университет – София направиха дарение в размер на 2565 евро за Клиниката по детска кардиология на Националната кардиологична болница. Средствата ще бъдат използвани за закупуване на апарат за Холтер мониториране на сърдечния ритъм при деца.
Към инициативата се присъединяват и Асоциация „Детско сърце“, както и други дарители, които подпомагат придобиването на новата високоспециализирана апаратура.
Д-р Красимир Джинсов, директор на НКБ, приветства младите лекари: „Вашият благороден жест е израз на висока хуманност и съпричастност. Той говори за ясни ценности – доброта, съпричастност и отдадeност. Убеден съм, че те ще Ви съпътстват през цялата Ви кариера и ще Ви помагат да бъдете истинска опора за Вашите бъдещи пациенти.“ И допълни: “ Скъпи абсолвенти, вратите на Национална кардиологична болница са широко отворени за Вас. При нас ще намерите място, където ще бъдете подкрепени, насърчавани и където ще растете професионално. Ние подаваме ръка на всеки млад лекар, медицинска сестра и специалист, желаещ да стане част от нашия екип. Ще бъдем до Вас в трудностите, ще Ви помагаме да усвоите тънкостите на професията и да се развивате като уверени и компетентни специалисти. Очакваме Ви! Станете част от нашето семейство и от мисията да даряваме надежда, здраве и бъдеще.“
Апаратът е универсален, може да се използва при новородени, кърмачета, деца до 18-годишна възраст, както и при пациенти, израснали с вродени сърдечни малформации“, подчерта проф. д-р Анна Кънева, началник на Клиниката по детска кардиология на НКБ.
Тя изрази искрената си благодарност към младите лекари и към всички дарители, като отбеляза, че инициативата е израз на съпричастност към най-малките пациенти и на отговорност към бъдещето на страната. „С цялото си сърце благодаря на младите колеги за тази подкрепа“, заяви проф. Кънева.
По думите ѝ педиатрията остава предпочитана и перспективна специалност сред младите медици, с широки възможности за професионално развитие. Детската кардиология както като педиатрична подспециалност, така и като самостоятелна специалност – предоставя достъп до съвременни диагностични и терапевтични методи, включително неинвазивна и инвазивна диагностика, както и високоспециализирани многосрезови образни изследвания.
„Интерес към специалността има, но структурите, които се грижат за деца със сърдечни заболявания в страната, са ограничени“. Проф. Кънева припомни, че преди години е имало сериозен недостиг на млади специалисти поради застаряване на кадровия състав и напускане на част от колегите. „За моя радост през последните седем-осем години се формира ново поколение млади лекари, което ще продължи развитието на детската кардиология у нас“, допълни тя.
Големият български футболист Христо Стоичков се ангажира да подкрепя НКБ и Клиниката по детска сърдечна хирургия, които са отдавна обект на специално внимание от страна на хората от фондацията „Национали 94“. Последната инициатива на фондацията бе благотворителен голф турнир край Разлог. Гости на проявата бяха международни футболни звезди, а събраните средства отидоха в помощ на Клиниката по детска кардиология в НКБ.