Сърдечната електрофизиология в България започва развитието си благодарение на проф. д-р Георги Урумов (1928 – 1992 г.). През 1986 г. той извършва първите електрофизиологични изследвания в Националната кардиологична болница (НКБ, тогава Национален център по сърдечно-съдови заболявания) и обединява екип от лекари (проф. Тихомир Даскалов, доц. Илия Ценов, д-р Велислав Бъчваров, д-р Панко Величков, д-р Тошо Балабански) и медицински сестри (Фани Шубарова и Иванка Ценева).
Проф. Урумов, съвместно с Богдан Николов от Сектор „Медицинска техника“, провежда също така и експериментални аблации на сърцето с прав ток при кучета. В резултат на многобройни експерименти Богдан Николов създава уникална апаратура в НКБ и през март 1990 г. е проведена първата аблация на пациент с аритмия в България.
През юни 1993 г. под ръководството на проф. Тихомир Даскалов и с консултантската помощ на проф. Guy Fontaine (Франция) екипът осъществява първата радиофреквентна аблация в България на пациент с Wolff-Parkinson-White синдром.
През 1994 г. проф. Rodolphe Ruffy (Salt Lake City, Utah, САЩ) e гостуващ професор в НКБ и обучава екипа в продължение на 6 месеца. Така, с негова помощ под енергичното ръководство на проф. Тихомир Даскалов се поставя началото на рутинното лечение на сърдечни аритмии чрез радиофреквентна аблация в България. През следващите 5 години (1995 – 1999 г.) електрофизиологичният екип на НКБ, в който през 1996 г. е поканен и д-р Чавдар Шалганов, продължава да извършва катетърни аблации на WPW-синдром и АV нодална риентри тахикардия. Провеждат се и Хис-аблации при предсърдни аритмии с лош контрол на сърдечната честота. Общата успеваемост от извършваното лечение е около 90% при минимален процент на усложнения и рецидиви.
През 2000 г. П. Величков и Т. Балабански въвеждат в България лечение на предсърдно трептене и идиопатични деснокамерни тахикардии чрез радиофреквентна аблация. Тошо Балабански и Чавдар Шалганов подмладяват електрофизиологичния екип с нови обучаващи се лекари – Васил Трайков, Борислав Динов, Милко Стоянов, Михаил Протич, Николай Бонев. Подобрени са резултатите при лечението на АV нодална тахикардия и WPW-синдром. В периода 2000-2007 г. Ч. Шалганов въвежда редица новости – модифициран метод за транссептален достъп при аблации в лявото предсърдие, канюлиране на коронарния синус с феморален достъп, подобрен и опростен метод за аблация на предсърдно трептене, катетърна аблация на предсърдно мъждене и на някои по-редки видове идиопатични камерни аритмии.
През март 2004 г. за първи път в България Людмил Бояджиев осъществява хирургична аблация на предсърдно мъждене в Клиниката по сърдечна хирургия на НКБ.
През 2006 г. Отделението по електрофизиология е оборудвано с апаратура за триизмерно електро-анатомично картографиране на сърцето и локализиране на произхода на сърдечните аритмии, с което става възможно да се правят катетърни аблации на инцизионни аритмии след сърдечна операция. Нараства броят на радиофреквентните аблации при деца и юноши. Т. Балабански и Ч. Шалганов, съвместно с Милко Стоянов, Васил Трайков и Михаил Протич, осъществяват лечение на всички видове аритмии с добър успех в периода 2006 – 2012 г. През 2012 г. Ч. Шалганов създава протокол за аблация на камерни тахикардии след миокарден инфаркт и други структурни сърдечни заболявания и заедно с Милко Стоянов извършва първите такива аблации. През 2022 г. двамата извършват и първите кардионевроаблации при пациенти с вазовагални синкопи и тахи-бради синдром, а през 2023 г. започват да прилагат криоаблация при предсърдно мъждене.
Отделението по електрофизиология на НКБ поддържа трайно високо ниво на броя на катетърните аблации и е прието за член на научната мрежа на European Heart Rhythm Association. От 2014 г. е въведена програма за практическо обучение по инвазивна електрофизиология. Двама от лекарите, обучавани в Отделението, след това успешно са положили международния изпит на European Heart Rhythm Association и са придобили европейски сертификат по инвазивна електрофизиология. Васил Трайков, Михаил Протич и Красимир Джинсов, които са преминали отлично обучение в НКБ, създават нови отделения по електрофизиология – в болница „Токуда“, София (2012 г.), болница „Тракия Парк“, Стара Загора (2013 г.), УМБАЛ „Света Анна“ (2017 г.), УМБАЛ „Св. Георги“, Пловдив (2020 г.).
Отделението е оборудвано с най-съвременна апаратура, която дава възможност за едновременно създаване на различни видове триизмерни карти на сърцето с много висока резолюция при едновременно намаляване на процедурното и аблационното време, автоматично и по-точно маркиране на приложената енергия, възможност за измерване на контакта на катетрите със сърдечната стена и избягване на усложнения.