Неслучайно наричат декември месецът на надеждите, на благотворителността и на вярата в чудеса. За подаръците по Коледа, които помагат на лекари и пациенти…
Екипът на NOVA NEWS посети детската сърдечна реанимация към Клиниката по детска кардиология към Националната кардиологична болница.
„Това е единственото място в България, където се осъществява оперативно лечение на деца с вродени сърдечни малформации за цяла България. В момента в отделението има двама пациенти на възраст от 1 месец. И двете деца са претърпели сърдечни операции“, споделя д-р Димитър Печилков, началник на Детско кардиологично отделение. „Отделението по сърдечна реанимация разполага с голямо количество апаратура, което е задължително за нормалното му функциониране. Но с годините апаратурата се амортизира и винаги имаме нужда от нещо допълнително за най-добра грижа за нашите пациенти“, допълва той.
„Получихме като дарение от „Българската Коледа“ монитори от висок клас, заедно с мониторна станция, които позволяват проследяването на жизнените показатели на децата. Те са по-различни от обикновените, в стандартните интензивни отделения, тъй като могат да проследяват и такива показатели като артериални налягания, включително измерване на налягането директно в сърцето. Така че, те са много специални и задължителни, за да предпазим нашите пациенти от животозастрашаващи усложнения. С тези монитори ние можем да направим прогноза и най-рано да открием най-дребните проблеми и да предпазим детето.“
„Българската Коледа“ помага на Националната кардиологична болница и на Детската кардиологична клиника повече от 20 години. Мониторната станция позволява на лекаря да наблюдава едновременно 6 или 8 монитора. Тоест да наблюдава жизнените им параметри едновременно и да реагира при промяна.
„Хирургичните пътеки за деца са добре финансирани. Терапевтичните пътеки за деца получиха малко по-високо финансиране, но то не е достатъчно. Те отчитат обем дейност, но не и този, който е извършен за едно дете“, споделя проф. Анна Кънева.
„Близо 800 деца с различни сърдечносъдови заболявания минават през отделението в рамките на една година“, казва проф. Анна Кънева. „От тях около 150 са оперирани, 150 се катетеризират, а останалите са с други сърдечносъдови заболявания. В амбулаторните кабинети, които работят към медицинския център на Национална кардиологична болница годишно преминават над 10 хиляди пациента.“
Според проф. Кънева здравната култура на родителите се повишава и те бързо разбират кога сърцето на детето им страда.
Целият репортаж гледайте ТУК