Уникална процедура беше извършена в „Национална кардиологична болница“

За първи път в Национална Кардиологична болница беше извършена уникална операция. Става въпрос за минимално инвазивна (безкръвна) процедура, при която с помощта на катетър е поставена аортна клапна протеза през артерия под мишницата на 75 годишен пациент със засегнати всички останали съдове. Процедурата е извършена от екип на инвазивни кардиолози и съдови хирурзи начело с д-р Александър Александров и доц. Наделин Николов. Това беше единственият шанс на 75-годишния пациент, при когото традиционна операция – при т.нар. отворено сърце, е с висок риск той да загине. Пациентът е бил със сериозен аортен порок и множество съпътстващи заболявания. А с уникалната операция е направен малък разрез под мишницата отстрани и с катетър специалистите са достигнали проблемното място.